Bugün ne kadar kötü durumda olduğumuzu bir kez daha anladım. Arkadaşımla telefonda konuşuyorduk konu bir şekilde şiddete geldi. Aile şiddetinden bahsediyoruz ve dedi ki “Annem yeri geldiğinde şiddete başvurur.” bu ne demek ya şiddetin yeri mi olur. Şiddetin yeri zamanı olmaz zaten şiddet kaliteli insanların olduğu yerde olmaz.

Şiddet yetersiz kimsenin son barınağıdır.

İsaac Asimov

Düşününce bu halimize bile şükretmek gerekiyor sanırım. Evimin karşısında bir park var. Bazen orada ailelerin çocuklarını nasıl yetiştirdiğini gördükçe üzülüyorum çünkü bu yetiştirmek değil. Bir çocuk sana mı vurdu git sende vur! Oyuncağını kimseye verme! Bisikletine kimseyi bindirme! Vur bakayım abine gücünü görsün! Ve daha neler neler hatta bazen çocukların önünde iki kadın birbiriyle kavga ediyor çocuklar da şiddeti normal sanıyor.

Halbuki çocuklara öğretmeleri gereken şeyler bunların tam tersi. Ve çok da zor değil çocuklar ailelerinden ve çevresinden ne görürse ona alışır. Sorunları konuşarak çözmek düşündüğünüzden çok daha kolay biraz empati yapın biraz anlayış gösterin her şey yoluna giriyor.

Şiddetin yeri asla gelmez.

Posted by:Ömer Özerten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir